„Gotowi na lepsze!”

Cel projektu:

Celem głównym projektu jest poprawa dostępu do zatrudnienia i zwiększenie możliwości zawodowych 100 [80K/20M] osób dorosłych od 18 r.ż., zamieszkujących w rozum. Kodeksu Cywilnego w woj.dolnośląskim, z czego min. 70%, tj. 70 [56K/14M]  osób na terenie miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze i/lub obszarów zagrożonych trwałą marginalizacją, będących osobami pracującymi: zatrudnionymi na umowach krótkoterminowych, umowach cywilno-prawnych, ubogimi pracującymi lub osobami odchodzącymi z rolnictwa, w tym min.10 [8K/2M] osób z niepełnosprawnościami i min.40 [32K/8M] osób zamieszkujących w rozumieniu KC obszary gmin wykluczonych komunikacyjnie i/lub posiadających niskie kwalifikacje, poprzez objęcie ich kompleksowym wsparciem aktywizacyjnym.

Kompleksowe wsparcie aktywizacyjne obejmie następujące zadania:

  • doradztwo zawodowe wraz z przygotowaniem / aktualizacją Indywidualnego Planu Działania (IPD)
  • szkolenia podnoszące kompetencje cyfrowe,
  • szkolenia zawodowe,
  • indywidualne pośrednictwo pracy.

Grupa docelowa:

W ramach projektu wsparciem objętych zostanie  100 osób ( 80 Kobiet  [K] i 20 Mężczyzn [M] ) od 18 roku życia, zamieszkujących w rozumieniu Kodeksu Cywilnego w województwie dolnośląskim, z czego min.70%, tj.70 [56K/14M] osób na terenie miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze i/lub obszarów zagrożonych trwałą marginalizacją, będących osobami pracującymi: zatrudnionymi na umowach krótkoterminowych, umowach cywilno-prawnych, ubogimi pracującymi lub osobami odchodzącymi z rolnictwa, w tym min.10 [8K/2M] osób z niepełnosprawnościami i min. 40 [32K/8M] osób zamieszkujących w rozumieniu Kodeksu Cywilnego obszary gmin wykluczonych komunikacyjnie i/lub posiadających niskie kwalifikacje.

Wsparcie udzielane w projekcie kierowane jest do:

a) osób pracujących, w tym:

– pracujących na podstawie umowy krótkoterminowej lub cywino-prawnej

– ubogich pracujących,

– odchodzących z rolnictwa

b)  zamieszkałych na terenie województwa dolnośląskiego

c) w wieku powyżej 18 roku życia

d) osób nie otrzymujących jednocześnie wsparcia w innym projekcie FEDS 2021-2027 z zakresu      aktywizacji społeczno-zawodowej

Pierwszeństwo udziału w projekcie mają osoby:

a) mieszkające w rozumieniu KC na terenie miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze i/lub na obszarze zagrożonym trwałą marginalizacją;

b)  mieszkające w rozumieniu KC na obszarze gmin wykluczonych komunikacyjnie;

c)  kobiety;

d)  osoby w wieku 18-29 lat;

e)  osoby w wieku 55 lat i więcej;

f)  osoby o niskich kwalifikacjach, tj. z wykształceniem do ISCED 3

g)  osoby z niepełnosprawnościami.

Do projektu zapraszamy osoby z niepełnosprawnością.

Zapewniamy niezbędne usprawnienia uwzględniając potrzeby osób z niepełnosprawnością. 

Oferowane wsparcie:

– Zadanie 1.:

Indywidualne doradztwo zawodowe wraz z przygotowaniem/aktualizacją IPD (6 godzin wsparcia o charakterze indywidualnym dla 1UP – łącznie 100 UP), W toku indywidualnych spotkań́ z UP doradca zawodowy dokona identyfikacji potrzeb UP, w tym m.in. poprzez diagnozę̨ potrzeb szkoleniowych (w tym cyfrowych) i walidacyjnych oraz możliwości doskonalenia zawodowego. Efektem etapu identyfikacji potrzeb będzie opracowanie wraz z UP Indywidualnego Planu Działania, zawierającego działania dostosowane do sytuacji osobistej i zawodowej UP (IPD będzie zawierać́ formy wsparcia konieczne do realizacji w kontekście sytuacji Uczestników Projektu, działania do samodzielnej realizacji oraz termin i warunki zakończenia). Każdy UP otrzyma ofertę̨ wsparcia, obejmującą̨ takie formy pomocy, które zostaną̨ zidentyfikowane u niego/niej jako niezbędne w celu poprawy sytuacji na rynku pracy lub uzyskania zatrudnienia. Podczas doradztwa, doradca zawodowy poprzez bezpośredni kontakt z UP, zapewni im kompleksowe wsparcie prowadzące do rozwiązania problemu zawodowego. Doradztwo wspomoże aktywny proces poszukiwania korzystnego zatrudnienia, z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji danego UP. Obejmie m. in. następującą tematykę̨: rynek pracy, autoprezentacja, komunikacja, analiza mocnych i słabych stron, przygotowanie dokumentów aplikacyjnych.

Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami dostosowane będzie do osobistych preferencji i rodzaju niepełnosprawności.

Okres realizacji: I edycja: 02.2025-, II edycja: 05.2025, III edycja: 08.2025, IV edycja: 11.2025

– Zadanie 2.:

Szkolenia podnoszące kompetencje cyfrowe (80 godzin szkolenia dla 4 grup po 7-8 osób, łącznie dla 30 UP) .

Na szkolenia skierowani zostaną UP zgodnie z diagnozą w IPD obejmującą ocenę umiejętności cyfrowych (obowiązkowo w ramach wsparcia skierowanego do osób młodych do 29 r.ż. zaplanowano ocenę umiejętności cyfrowych, z wykorzystaniem „Europejskiego narzędzia do oceny poziomu kompetencji cyfrowych” – https://europa.eu/europass/digitalskills/screen/home). Dla 30 UP (w tym obowiązkowo dla osób młodych do 29 r.ż. u których zdiagnozowano taką potrzebę) zaplanowano uzupełnienie poziomu kompetencji w ramach SZKOLEŃ PODNOSZĄCYCH KOMPETENCJE CYFROWE O PROFILU OGÓLNYM.

Zakres merytoryczny zajęć odpowiada ramie „Digital Competence Framework” (DIGCOMP) na poziomie podstawowym A – 15 godz./moduł:

  1. INFORMACJA – m.in. przeglądanie, szukanie, filtrowanie i przechowywanie informacji
  2. KOMUNIKACJA – m.in. wykorzystanie narzędzi cyfrowych i aplikacji, dzielenie się informacjami i   zasobami
  3. TWORZENIE TREŚCI – m.in. tworzenie, integracja i przetwarzanie treści
  4. BEZPIECZEŃSTWO – m.in. narzędzia służące ochronie, ochrona danych osobowych
  5. ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW – m.in. rozwiązywanie problemów technicznych, innowacyjność i twórcze wykorzystanie technologii

Szkolenia zakończą się formalnym wynikiem oceny i walidacji oraz będą dawać możliwość uzyskania certyfikatu ECCC, potwierdzającego nabycie kwalifikacji.

UP otrzymają podręczniki i materiały szkoleniowe oraz zostanie zapewnione wyżywienie (obiad).

Okres realizacji: I edycja: 02.2025 II edycja: 05.2025, III edycja: 08.2025, IV edycja: 11.2025

– Zadanie 3.:

Szkolenia zawodowe (średnio 110 godzin dydaktycznych dla 100 UP)

Szkolenia służą zdobyciu kompetencji/kwalifikacji zawodowych w ramach otwartego pakietu szkoleń, by zwiększyć szanse UP na poprawę sytuacji na rynku pracy. Efektem szkoleń́ będzie zdobycie, zmiana lub podniesienie kwalifikacji (określonych zestawów efektów uczenia się zgodnie z ustalonymi dla danej kwalifikacji wymaganiami, których osiągniecie zostanie sprawdzone w walidacji i formalnie potwierdzone przez instytucję uprawnioną do certyfikowania. Fakt nabycia kwalifikacji potwierdzony zostanie odpowiednim dokumentem (np. certyfikatem), rozpoznawalnym i uznawanym w danym środowisku, sektorze lub branży, a fakt nabycia kompetencji poprzez wydanie dokumentem zawierającego wyszczególnione efekty uczenia się odnoszące się do nabytej kompetencji.

UP otrzymają materiały dydaktyczne oraz zostanie zapewnione wyżywienie (obiad).

Okres realizacji: I edycja: 02.2025, II edycja: 05.2025, III edycja: 08.2025, IV edycja: 11.2025.

– Zadanie 4.:

Indywidualne pośrednictwo pracy (5 godzin wsparcia o charakterze indywidualnym dla 1UP – łącznie 90 UP). Pośrednik pracy wyposaży UP w umiejętność́ sprawnego poruszania się̨ po rynku pracy i samodzielnego poszukiwania lepszego zatrudnienia zgodnego z nabytymi kwalifikacjami lub kompetencjami, przygotuje do udziału w rekrutacji (omówi potencjalne pytania rekrutrów i zweryfikuje dokumenty aplikacyjne UP). Pośrednik przedstawi aktualną sytuację na rynku pracy w odpowiedniej branży dla danego UP oraz wyszuka i przedstawi im oferty pracy zgodnie z ich oczekiwaniami, kwalifikacjami i predyspozycjami, a także możliwościami rynku pracy (min. 3 oferty/UP). Pośrednictwo pracy pomoże UP podjąć́ decyzję dotyczącą zmiany zawodu lub pomoże w utrzymaniu obecnego zatrudnienia.

Okres realizacji: I edycja: 02.2025, II edycja: 05.2025, III edycja: 08.2025, IV edycja: 11.2025.

Udział we wszystkich formach wsparcia dla Uczestników jest bezpłatny.

Okres realizacji projektu: 01.01.2025 – 30.06.2026

Rekrutacja zostanie przeprowadzona z uwzględnieniem równości szans kobiet i mężczyzn oraz równości szans i niedyskryminacji (w tym zasady dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, praktyk antydyskryminacyjnych, bez stereotypowych przekazów).

Nabór otwarty w okresie od stycznia 2025 r. do listopada 2025 r., w okresach:

I – 01.2025-02.2025

II – 04.2025 – 05.2025

III – 07.2025 – 08.2025

IV – 10.2025 – 11.2025

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie przed złożeniem dokumentów powinny zapoznać się z Regulaminem udziału w projekcie, który jest dostępny poniżej (dokumenty do pobrania) i w biurze projektu.

Dokumenty wymagane  od  kandydatów  na  Uczestnika/czkę   projektu  w  procesie  rekrutacji  (wymogi formalne):

  1. Formularz zgłoszeniowy,
  2. Oświadczenie Uczestnika Projektu o spełnieniu kryteriów kwalifikowalności do udziału w projekcie,
  3. Oświadczenia Uczestnika Projektu,
  4. Oświadczenie osoby pracującej,
  5. Oświadczenie osoby odchodzącej z rolnictwa
  6. Formularz RODO,
  7. Orzeczenie o niepełnosprawności lub zaświadczenie albo inny dokument potwierdzający stan zdrowia w przypadku osób z niepełnosprawnościami,
  8. Zaświadczenie od pracodawcy o dochodach dla osób ubogich pracujących,
  9. Zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu lub kserokopia umowy dla osób pracujących na podstawie umowy cywilno-prawnej lub umowy krótkoterminowej,
  10. Zaświadczenie z KRUS dla osób odchodzących z rolnictwa
  11. Zaświadczenie z Ośrodka Pomocy Społecznej lub właściwej instytucji o korzystaniu z pomocy społecznej,
  12. Zaświadczenie o miejscu zamieszkania wystawione przez właściwą instytucję/podmiot.

Warunkiem zakwalifikowania do udziału w projekcie jest:

a) spełnienie wymogów formalnych,

b) zapoznanie się z niniejszym Regulaminem udziału w projekcie,

c) złożenie kompletu dokumentów zgłoszeniowych.

d) pozytywne zakwalifikowanie przez Komisję Rekrutacyjną.

Dokumenty zgłoszeniowe będą dostępne w Biurze projektu przy ul. Wyścigowej 18/2, 53-012 Wrocław oraz na podstronie internetowej: http://www.brcon.pl/gotowi-na-lepsze/ , w zakładce „Projekty” – „Gotowi na lepsze!”.

Dokumenty będzie można złożyć osobiście, drogą pocztową, drogą elektroniczną – poprzez przesłanie na adres: projekty@brcon.pl.

Osoby z niepełnosprawnościami mogą zgłosić swój udział w projekcie również telefonicznie. W przypadku zgłoszenia drogą elektroniczną/telefoniczną, oryginały dokumentów rekrutacyjnych powinny być przekazane do Organizatora projektu najpóźniej w dniu pierwszego wsparcia.

Złożenie dokumentów rekrutacyjnych nie jest jednoznaczne z zakwalifikowaniem do projektu.
O zakwalifikowaniu decyduje Komisja Rekrutacyjna (KR).

Dokumenty rekrutacyjne do pobrania: